Staff

STAFF - LIST

 

S.N

Department Name

Teacher Name

Qualification

Photograph
 

Offg. Principal

Sanskrit

Ms. Manju Bhashinee

M.A(Hindi,Sanskrit),M.Phil

1.

Hindi

 Ms. Sudesh Bhalla

M.A,M.Phil,B.Ed

Ms.Nivedita Arora

M.A,M.Phil

2.

English

   Ms. Satinder Kaur

M.A. Eng (Gold Medalist), UGC NET

3.

 

Punjabi

      Ms. Balwinder Kaur

M.A,M.Phil, UGC NET

4.

Economics

     Dr.(Ms.) Ranjana Sood

M.A, M.Phil ,UGC NET, Ph.D

5.

Sociology

           Ms. Priyanka            

M.A., PGDRD Diploma

6.

History

         Ms. Shelly Pabbi 

M.A (History), M.Phil, UGC NET

7.

Pol.Science

         Ms.Sukhjinder Kaur

M.A (Pol Sc & Hindi) B.Ed., PG Dip in Human Rights & Duties, PGDCA ,UGC NET ,PTET

8

Math

Mr. Ajay

MSc.(Maths),UGC NET

Ms. Sonia

MSc.(Maths),UGC NET

Ms. Kirandeep Kaur M.Sc.(Maths),UGC(NET) ,M.Phil

9.

Music Vocal

      Ms Damandeep Kaur

M.A. Music(V) , B.Ed

10.

Music Instrument

       Mr. Sarasvatas

MA ,UGC NET

11.

Home Science

       Dr. (Ms.) Arun Prabha 

M.Sc (FSN), Ph.d. (FSN)

12.

Fine Arts

        Ms. Afsana

M.A. (Fine Arts)  

13.

Computer Science

Ms. Ranika Gupta

M.Sc. IT (Gold Medalist), UGC NET
Ms. Jaspreet Kaur MCA (Gold Medalist), UGC NET 
Ms. Suchitra Jain M.Tech.

14.

 

Commerce

 

Ms. Neel Kamal

M.Com, M.Phil

Ms. Preety Narula

M.Com,UGC NET

Ms.Reena Matta

M.Com, M.Phil, UGC  NET

 Ms. Gurpreet Kaur

M.Com,UGC NET

Ms. Saminder Kaur

M.Com,UGC NET,B.Ed

 Ms. Esha Gupta

M.Com,UGC NET,MBA,PGDBM,PGDFM

Ms Deepika

M.Com,UGC NET,B.Ed

Ms Parminder Kaur

M.Com, UGC NET

Ms. Ankita M.Com, M.Phill, UGC NET
Ms. Nitika M.Com, CS(Inter),UGC NET

Ms. Ruby

M.B.A CIT (Gold Medalist), UGC NET ,B.Ed

15.

Cosmetology

      Ms. Charu Sharma

PGDCA, DIP. Cosmetology 

16.

Librarian

      Ms. Gurjeet Kaur

PGDLAN, B.Lib., M.Lib. UGC NET JRF

17. B.A B.ED      Dr. (Ms.)Shikha Mishra Ph.D, MA, UGC NET(EDU) ,M.Phil
     Ms. Jasdeep Kaur M.A.(Economics),M.Ed,UGC NET(EDU)
    Ms. Harpreet Kaur M.A.(Hindi),M.Ed,UGC NET(EDU)
    Ms. Parminder Kaur M.A.(English),M.ED,UGC NET(EDU & English)
Ms. Harpreet Kaur M.A. (Eco, Pun), M.Ed., UGC NET (Edu)

Administrative Staff

S.No.

Name

Qualifications

1.       

Mr. I.N Arora

B.Com

2.       

Mr. Ajay

B.Com

3.       

Mr. Sandeep

B.A

4.     

Ms Ranjit Kaur

B.A

5. Ms. Shweta

M.Com.

Supporting Staff

S.N

  NAME

        Designation 

1.

Ms Chanda

Library Attendant

2.

Ms Asha Rani

Peon(Office)

3.

Mr Kedar Nath

Gardener

4 Mr. Ballu

Gardener

5.

Mr Som Nath

Chowkidar Night

6.

Mr Rajinder Kumar

Safai Karmchari

7.

Mr Gourav

Peon

8.

Mr. Sunil Kumar

Gate Keeper

9.

Mr Roshan

Gatekeeper

10.

Mr Amit

Electrician

11.

Ms Mamta

Peons

12

Ms Indu Bali

13

Mr Sham Lal

Sweeper

14 Mr. Naresh

Sweeper

15 Ms. Maya

Sweeper

16 Mr. Manoj

Sweeper

17 Ms. Rukmani

Sweeper

18 Ms. Shamma

Library Attdt.